2016. június 2., csütörtök

Hogyan válasszuk ki az ideális túlélő kést





Véleményem szerint a túlélő kés egy nagyon fontos eszköz! A régmúltban nem mindig állt rendelkezésre különböző túlélési helyzetekben. Az is tény, hogy a vadonban, dzsungelekben, akár a prérin, nem volt egyszerű összebarkácsolni egy kést. Kőből vagy csontból, néha szó szerint majdnem a semmiből! Nincs olyan anyag, amivel összehasonlíthatnánk az acél penge erejét, a sokoldalúságát, és hasznosságát. Azonban, nem minden típusú acélból készült kés fog helytállni egy túlélési helyzetben!

Tudja hogy a túlélési kés kiválasztásakor milyen fontos tényezők játszanak szerepet? A cikk elolvasása után, bízom benne, tudni fogja! Melyek azok a tulajdonságok, amiket szemügyre kell venni, melyek rávezetik a tökéletes kés kiválasztására? Reményeink szerint képes lesz arra, ( a cikk elolvasása után ) hogy megtalálja, az önnek leginkább személyre szabott, illetve az igényeinek megfelelő "túlélő" kést. Ne felejtsük el, ez a cikk nem arról szól, hogyan kell kiválasztani akármilyen kést, hanem arról, hogyan kell kiválasztani a számunkra "tökéletes és ideális" túlélő kést!


Itt egy lista a legfontosabb dolgokról, mit érdemes elkerülni, amikor kiválasztják a túlélő késüket:



Összecsukható kések: (beleértve a multifunkciósok) Ezek a kések, bicskák, multi-toolok nem minden esetben állják meg a helyüket, a túlélő kések között! a felépítésüket, szerkezetüket tekintve igen sokoldalúak, bár ennek ellenére nem ideálisak túlélésre. Erős igénybe vétel esetén eltörhetnek, meghajolhatnak, vagy akár széthullhatnak darabokra. Mondhatni a létminimumot szolgálják, jó ha van, de nem ideális. Ezeket inkább túrázáshoz ajánlom.




  Hatalmas kések: Hollywood hibáztatható a tévhit miatt, mely elhitette velünk azt a látszatot, lásd ( Rambó vagy krokodil Dundee ) a hatalmas paraméterekkel, robusztus pengével rendelkező kések, akár "Szörnyek" pl krokodil levadászására is alkalmasak, mint tudjuk a filmekben minden megtörténhet... „Félelmetesek és látszatra férfiasak” ezek a kések, bár inkább vitrinbe valók. 


 
Mint tudjuk a nagy penge, nagyobb súllyal és súlyarány változással társul, mivel a penge nem csak egy vékony tüskével csatlakozik a markolatba. Ugyanakkor az is tény, hogy minél több fém van a markolatban, annál súlyosabb lesz a kés vége. Far nehézzé válik, ami megkeseríti a vele való munkát. Késesek úgy mondják, hanyatt esik a kés.”



Üreges nyelű "túlélő" kések:

Bár vannak kivételek, lásd néhány ( Chris Reeve kést). A legtöbb üregesnyelű túlélő kés több részből van összeállítva. A többrészes kialakítás miatt, a "szűk tang" könnyen eltörhet nehezebb munka végeztével.


Mit kell keresni egy túlélő késben?:


Egy lista az alapvető követelményekről, melyek minden túlélő késnek meg kell hogy feleljenek:


Alapelvek: a hegy minél közelebb helyezkedik el a kés hossztengelyéhez, annál pontosabb a szúrás, ezzel szemben a vágóél hosszának értelemszerűen a hegy vágásiránnyal ellentétes oldalra való eltolása kedvez.

Teljes Tang: Úgy vélem, hogy ez az egyik legfontosabb jellemzője a túlélő késeknek. A teljes tang kb. annyit jelent, hogy a penge acélja a markolatban is tovább folytatódik, a penge legvastagabb pontjának megfelelő változatlan vastagsággal, egészen a markolat végéig, vagy törővég esetén, még azon túl is nyúlik. A fém – jellemzően custom kések esetén - jól látható a markolatpanelek között, a gerincen és a markolat alján is. Gyári modelleknél előfordul, hogy a markolatborítás kitakarja, és csak a törővégnél látszik, hogy teljes tang a szerkezet. A teljes tang módszernél kikönnyítő furatokkal borítják el a markolat acélját, amíg el nem érik a kívánt penge/markolat tömeg arányt. Nálunk, Magyarországon, a mesterek ezt a technológiai megoldást preferálják.

Rögzített penge: Bár számos összecsukható kés létezik, amely kiváló munkát nyújt a túlélési helyzetben, mint a cikk is írja, most az ideális kést keressük, fix pengével! Ez lényegében azt jelenti, hogy az egész késre ráintegrálódik a markolat és nem lehet behajtani, bezárni.

Ésszerű méretű: Rájöttem, hogy "ésszerű méretű" az nagyon relatív fogalom. Mire gondolok itt? Arra, hogy oly kicsinek kell lennie, hogy a legbonyolultabb tábori munkát elvégezze például (csapda készítés), De olyan nagy legyen, hogy könnyedén ketté tudjon vágni, akár egy indát vagy fát". Az "ideális" kifejezés nyilvánvalóan eltér a különböző emberek ízlésétől.

Markolat: Sokan a gumírozott markolatra, érdesített G10 vagy mikarta markolatokra, míg mások a természetes anyagokra esküsznek.

Tok: A praktikus, formára melegített, a kést tökéletesen tartó és az időjárásra teljesen érzéktelen kydex tokokat a hagyományos kések kedvelői ki nem állhatják. Pedig télen-nyáron, hóban-sárban sokat hordott terepi munkakésnek egy ilyen műanyag tok az ideális ruhája. Gyorsabb és egyszerűbb a tisztítása más anyagokkal szemben.



Most, hogy az alapokat nagyjából tudjuk, menjünk kicsit mélyebbre, a következőkre figyeljen:


Acél típusa:
Nem minden acél egyforma tulajdonságokkal rendelkezik. Az acél minősége határozza meg a penge erejét, szívósságát, hogy mennyire könnyű élesíteni és hogy az él meddig tart ki. Bár tudnék írni oldalakon keresztül a különféle eltérésekről acéltípusokként, ebben a cikkben fogjuk röviden áttekinteni a legfontosabb pontokat.

A legtöbb kés két fajta acélból készül többségben: szénacél és rozsdamentes acél. Általános szabályként a rozsdamentes acél sokkal rozsda ellenállóbb, mint a szén-acél, bár mivel nem annyira kemény így törékenyebb. A szén-acélt, könnyebb csiszolni, nehezebb élesíteni az átlaghoz képest, a végeredmény egy rendkívül éles penge, hátránya könnyebben rozsdásodik.

Ajánlott rozsdamentes és porkohászati acélok a teljesség igénye nélkül:

-S60V

-BG-42

-S90V

-CPM S30V

-CPM 154 CM

-AUS-8

-420, 440C

-XP80

-CTSBD1

-S30V

-S35VN

-8Cr13MoV

-DIN 1.4116 
 
Ajánlott szénacélok a teljesség igénye nélkül:

-D2 -Sverker 21

-A2 -OCR12VM

-O1

-Carbon V

-1085

-1095

-5160

-S7, S8, S9

-K110

s pengék alakjai és magyarázata pontokban:

Tőrhegy: A penge szimmetrikus, mindkét oldala élezett, ezért főleg merev pengéjű késeken alkalmazzák, inkább harcra, mint munkára való. A hegy a kés hossztengelyén helyezkedik el, ami ideálissá teszi szúráshoz, s egyúttal megrövidíti a vágóél hosszát. Hátránya, hogy egy azonos vastagságú, egyélű pengénél vagy tompább és kicsivel gyengébb, vagy ugyanolyan éles, de jóval gyengébb.

Konyhakés”: A hegy a háton van, az él felfutása jellemzően íves. Szúrása pontatlan, hétköznapi munkavégzésre azonban az egyik legjobb forma ellenálló képessége miatt.

Letörő hegy: A hegy a hossztengelynél valamivel feljebb található, az él jellemzően ívesen fut fel, a hát lefutása egyenes vagy nagyon enyhén domború. A hát lefutása lehet élezett, felköszörült vagy felköszörülhetetlen.

Kivágott hegy: Ugyanaz, mint az előző, de a hát lefutása homorú, általában, de nem kötelezően élezett.

Íves hegy: A hegy a pengehát fölött helyezkedik el, így az élhossz jóval nagyobb, mint más esetekben. Egyenes szúrásra szinte teljesen alkalmatlan, íves szúrás során azonban pontossága jó.

Birkaláb: A „konyhakés” ellentéte, a hegy az élen van, így nagyon erős. Szúrása pontatlan, a lefutó tompa hát jellemzően az él irányába tolja a pengét a sebben.

Kampós hegy: A hegy az él alatt van. Klasszikus szúrásra szinte teljesen alkalmatlan, csakúgy, mint a legtöbb munkafeladatra. Kedvelt forma önvédelmi kések esetében, mivel szélsőségesen mély sebet ejt vágás során. Jelentős hátránya, hogy amennyiben nincs borotvaélesre fenve, vastagabb ruházatban elakadhat.

A kés pengék funkciók besorolása alapján:

  • Scandi / Skandináv /
  • Hollow / Üreges /
  • High Flat / Nagy Lapos /
  • Full Flat / Teljesen sík /
  • Full Convex / Teljesen domború /


     A kés pengék stílusok alapján:
  • Trailing stílus /Élkövető/
  • Tanto stílus
  • Bowie stílus
  • Spear / Klasszikus lándzsa hegyű
  • Swage stílus / dupla élű /
  • Bélhorog / zsigereléshez, nyúzáshoz
  • Csepp / legnépszerűbb /
  • Slant / Vágó /

     














A kés pengéjének típusai:

A pengék két fő típusát sima és fogazott - különböztetjük meg az élprofil alapján. Bár már manapság vannak részben fogazott pengék is!

Ha a kés megszakítatlan, egyenletesre élezett vágófelülettel rendelkezik, sima élről beszélünk. Ez általában a penge tengelyére merőleges, vagy ahhoz közeli irányú vágások esetén használatos, ebben a munkában teljesít a legjobban. Az él nekifeszül a vágandó anyagnak, kissé szétválasztja, majd a penge teste szétfeszíti azt. Ez a fajta élezés, és késhasználat akkor előnyös, ha a pengénél jóval puhább anyaggal dolgozunk. Végeredményül, tiszta vágási felületet kapunk, az ilyen késsel ejtett seb gyorsan gyógyul. 

 

A másik, manapság divatos éltípus a fogazott penge. Az ilyen késeken néhány milliméteres apró csúcsok - fogak - és homorú mélyedések váltják egymást. Fűrészelő mozdulatot végezve a sima pengéénél nagyobb hatékonysággal vágja át magát a legtöbb anyagon. A fogak belemarnak a megcélzott felületbe, kitépnek némi anyagot, helyet csinálva ezáltal a penge behatolásához. További előnye a sima pengével szemben, hogy kevesebb ápolást, élesítést igényel, kopása viszonylag kevéssé befolyásolja vágási képességeit. Legfontosabb pozitív tulajdonságai, amit főleg tűzoltók és mentősök használnak, semmilyen más  pengekialakítás nem teszi lehetővé, a kötelek vagy hevederek precíz és gyors vágását (például: biztonsági öveknél). Az ilyen késeket gyakran tüntetik fel "örök élűként". Hátránya, hogy az így kapott vágási felület durva, tépett szélű. Aprólékos, pontos munka nehezen végezhető az ilyen késsel. Ezen a területen komoly hátrányba kerül a sima pengével szemben. További problémát jelent az élesítés. Bár ennél a típusnál viszonylag ritkán van szükség rá, csak speciális, az adott mintázathoz készített kővel, vagy élesítő szerszámmal végezhető el.



Harmadik típusként kezelhetjük a részben fogazott pengéket. Ezek élének egyik szakasza sima, másik (általában a markolathoz közelebb eső) fogazott. Sajnos ez a típus legalább oly mértékben örökli mindkét típus hátrányait, mint előnyeit. Az igazán hatékony fűrészeléshez túl rövid a fogazott felület, az aprólékos munkavégzéshez pedig a sima penge elhelyezése nem megfelelő. A finom faragáshoz előnyösebb lenne, ha a sima él kerülne a markolat közelébe, ahol a kés a legjobban koordinálható. Azonban ezzel a választással elvesztenénk a sima él szempontjából előnyös pengehajlat kihasználásának lehetőségét, ahol az a legnagyobb hatásfokkal dolgozik. Mégis ésszerű megoldás azon felhasználóknak, akik szeretnék élvezni mindkét típus pozitív tulajdonságait.


 Ha ön van olyan szerencsés és van néhány ismerőse vagy barátja, akik különböző kések birtokában vannak, kérje el tőlük, próbálja ki őket, és nézze meg, mert a személyes tapasztalat az, amitől a végén megtudják, melyik a számukra kedvező, „ideális” túlélő kés.

 Az olvasottak alapján, világosan kiderül mennyire nehéz megtalálni a számunkra "ideális" kést, a túlélő kések világában.
  Mégis abban reménykedünk, hogy ez a cikk nem volt hiába való és segítettünk megtalálni a számára legtökéletesebb társat a túlélésben.

          

A kések nagy választékban a Debreceni Malompark Üzletközpont Füredi út 27. Első emeletén, a Catana Minőségi Ajándékok Boltjában.

Vagy a  http://www.kesvilag.hu/ webáruházban található!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése